V našem studiu praktikujeme cvičení na podložce se zapojením cvičebních pomůcek:

Matwork – cvičení na podložce 

podlozkaStěžejním Pilatesovým cvičením je  trénink na podložce tzv. „Mattentraining“ nebo „matwork“. Tento systém obsahuje 34 základních cviků, které jsou různě modifikovány a mohou vytvořit zásobník až 600 cviků, které mohou využívat lidé v jakékoli fyzické kondici.  Metoda má řadu speciálních programů pro začátečníky i pokročilé.

 

 

Pilates stick – tyče

tycPůvodní pomůckou, kterou J. H. Pilates při svém cvičení používal, zejména při tréninku hamburské policie, je dřevěná hůl – tyč o délce 120cm. Pilates tyč napomáhá aktivovat horní část těla a lépe udržet rovnováhu. Používá se při cvičení na podložce zejména ve stoje a pak také na reformeru. Později byly tyče nahrazeny towels – ručníky Rona Fletchera. Lekce pilates s tyčemi mají velký přínos pro osoby, které mají problém s ramenním pletencem (díky úchopu tyče se aktivují svaly paže, které umožní rameni větší rozsah) a s rovnováhou (klient se o tyč opírá a zároveň aktivuje svaly horní části těla).

 

Pilates Towel Work                                                                           

rucnikPráci s ručníky rozpracoval a cvičení rozšířil Ron Fletcher, přímý žák J. H. Pilatese. Cvičí se ve vzpřímené pozici, kdy pohybem paží efektivně posilujeme centrum těla a srovnáváme různé disbalance jako jsou zvednutá ramena, vyhrbená záda, apod. Cvičení s ručníkem se rovněž využívá k protažení prsních svalů a svalů dolních končetin, jakož i ke zvětšení kloubního rozsahu.

 

 

Pilates Core Band

spinPomocníkem při tomto cvičení je bavlněný pás, tzv. CoreBand. Pás má 7 kapes, do kterých se zasunují ruce nebo chodidla, čímž dochází k provedení plynulejšího pohybu, který nezatěžuje klouby, a k efektivnější práci s vlastním tělem. Při cvičení pracují i ty nejhlouběji uložené svaly středu těla. Využít tuto pomůckou se nemusí bát ani začátečníci, naopak jim pás umožňuje provádět pohyb správně již od úplného začátku. Pokročilým příznivcům potom CoreBand umožňuje ještě intenzivnější zapojení svalů a provádění jednotlivých cviků.

 

Pilates s Magic Circles

kruhMagic Circles vyvinul Joseph Pilates speciálně pro sebe a cvičení svých klientů – jedná se o stlačitelný ocelový kruh s dvěma madly, který vytváří odpor a obohacuje tak klasické pilatovské cviky na podložce. Chcete-li poznat další rozměr Pilates, pak jsou Magic Circles to pravé pro Vás.

 

 

Pilates na Spine Correctorech

corebandTato původní pomůcka pomáhá nejen zvyšovat pružnost, ale také vytrvalost, koordinaci, svalové napětí a zlepšit dýchání. Přirozené zakřivení páteře je posíleno tím, že se páteř natáhne podél zakřiveného povrchu barelu, což má za následek uvolnění od nohou až po vrchní části těla. Je možné posilovat různé skupiny svalů v oblasti břicha, zad a ramen, ochablé svaly páteře se zpevňují a navrací jí tak opět přirozené křivky. Hrudník se otevírá, ramena zarovnávají.