PRIBEHY

 

KATKA

Jmenuji se Katka a PILATES cvičim 8 let. Po porodu druhé dcery, jsem hledala cvičení a relax pro tělo i mysl, které bych zvládla. Zkoušela jsem všechna dostupná cvičení, ale pořád nic nebylo ono. Pak jsem náhodou zjistila, že ve studiu, blízko mého bydliště jsou lekce cvičení Pilates. Ptala jsem se, nikdo nic moc o cvičení nevěděl, tak pomohl internet. A hned po první návštěvě bylo rozhodnuto! Prima cvičení, které jsem zvládla po celodenní mateřské dovolené a ještě jsem si to užila. Heslo: pokud to nejde, nevadí. Zkus to! nebo si odpočiň a zkusíš to příště! mi dělalo velmi dobře, protože kondice mého těla byla na nule. Teď už vše zkouším hned a pokud se to nepovede, tak vím, že příště to třeba půjde! No a netrvalo dlouho, začala se mnou na lekce chodit první dcera, která je velký sportovec. Hledali jsme nějaké cvičení, které by jeji tělíčko posílilo, zpevnilo a srovnalo, protáhlo zkrácené svaly ze sportu a dlouhého sezení ve škole a tak podobně. A když byly otevřeny lekce pro děti, tak nějak samozřejmě začala chodit cvičit i druhá dcera (asi od 3 let). Všechny tři teď chodíme cvičit 1xtýdně a moc nás to baví a na každou lekci se moc těšíme. Celá rodina aktivně sportujeme, jezdíme na kole, na lyžích, plavem a zkoušíme i jiné sporty. Pilates nám všem pomáhá, abychom zvládly vše, co si vymyslíme. Teď ještě přemlouváme mužskou čast naší rodiny, ať to taky vyzkouší. Uvidíme. My určitě budeme pokračovat, protože nám cvičení dělá radost a ještě k tomu, vlastně za odměnu, nás naše těla nebolí a pokud ano, tak víme, že jen do další lekce!

 

HANKA

Pilates cvičení mi bylo doporučeno jako jedno z vhodných po rehabilitačních cvičeních odborným lékařem po ukončení léčby kompresivní zlomeniny 2. bederního obratle. Mám 45 let, cvičím pravidelně již 6 let 2x týdně. Podařilo se mi obnovit vinou úrazu ztracenou svalovou hmotu, mohu se hýbat bez jakýchkoliv bolestivých projevů páteře, vystřelování bolesti do nohou, rukou, bolesti zad, „zatuhávání“ páteře a to vše bez užívání léků nebo následné lékařské péče s bonusem zlepšení skoliózy zad a vytvarované postavy. Cvičit pilátes budu samozřejmě dál.

 

IVANA

Moje první setkání s cvičební metodou Pilates bylo nesmělé a událo se díky mým kamarádkám. Ty mi prozradily, že tehdy ještě kousek od Husova sadu v Ostravě, se nachází Pilates studio, kde si člověk nejen protáhne tělo, ale i načerpá novou energii. I přes výstrahy na nezvyklé hlasité dýchání cvičenkyň a cvičenců během lekce jsem překonala ostych a se brzy vydala vyzkoušet toto cvičení na vlastním těle. Je to už téměř tři roky, ze mě je „pilatesový závislák“ a cvičení mě zbavilo chronických bolestí zad. Jak se říká: „kdo jednou zkusí, už nechce jinak!“ . Joseph Pilates byl genius a geniální jsou i lekce Terezky Zahutové a jejich kolegyň. Mohu jen doporučit!

LIBUŠE

Pokusím se popsat ten můj příběh.Vše začalo mým rozhodnutím, že ve svých 58 letech přestanu hrát košíkovou, která mi už nepřinášela onu radost ze hry a kdy odpadla i společenská část, tj. zajít si po basketu na jedno točené a popovídat si, jak jde život. A tak jsem začala hledat jinou sportovní aktivitu k mé další dlouholeté aktivitě spinningu. Musím ještě podotknout, že mám psychicky náročnou sedavou práci. Má kamarádka z basketu dospěla ke stejnému závěru, že také s basketem končí a nabídla mi, jestli s ní nechci začít chodit na pilates. Dále mi řekla, že jí to dělá dobře na záda a protáhne se. Tak jsem to zkusila a začínám chápat oč tu běží. Pilates je nyní pro mě „fyzioterapie“, kde se nesoutěží, nekombinuje a nestříká adrenalín. Přináší mi lepší pružnost, naučila jsem se dýchat „po novu“ , chvíli se věnovat jen svému tělu. I nějaký ten zapomenutý sval je pevnější. Prostě si uvědomuji, že pečovat o své tělo a duši formou pilatesu je už moje cesta do let příštích, a tedy i seniorských.

KÁJA

Je mi 32 let, dříve jsem byl velkej sportovec, měl jsem rád všechny sporty, jeden jsem hrál dokonce přes 20 let závodně, byl to fotbal. Před několika lety jsem onemocněl Bechtěrevovou chorobou, kdo neví co to je, tak v téhle nemoci řídnou kosti a zkracují se svaly, měl jsem takové problémy, že jsem si nezavázal tkaničku u boty. S nemocí přišla bolest, díky které jsem nemohl ani spát. Neotočil jsem hlavu, musel jsem se otáčet celý. Asi před 8-mi měsíci mě kamarádka přivedla poprvé na hodinu pilates. Moc jsem tomu nevěřil, ale postupem času jsem tomu přišel na chuť a začal jsem to brát vážně. Dnes cvičím pravidelně a tím, že cvičím, nemoc se skoro neprojevuje. Kamarádi a známí mi říkají, že od doby co cvičím, jsem úplně někdo jinej, dostalo mě to tak, že si neumím představit, že bych nešel za týden minimálně 1x cvičit. Hodně mi toto cvičení pomáhá a já můžu všem doporučit.

PETRA

Před více než třemi lety mi neurolog diagnostikoval vyhřezlou ploténku v bederní oblasti způsobenou nadměrným přetěžováním v těhotenství a dále nešetrným zacházením s vlastním tělem a mírnou nadváhou zejména v oblasti břicha (asi 5kg). Vzhledem k tomu, že jsem celý život sportovala a žila aktivním životem, což s výhřezem nebylo úplně možné, nevěděla jsem, co dělat, jak cvičit a neubližovat si. V tu samou dobu se mi náhodou do ruky dostal letáček, který zval ke cvičení pilates v Komenského sadech, a to každou sobotu po celou dobu letních prázdnin. Co je pilates jsem měla jen opravdu vzdálenou představu a spíše jsem to vždycky považovala za cvičení „pro důcodce“. Jak jsem se mýlila. První prázdninovou sobotu jsem tedy vyrazila vstříc novým dobrodružstvím. Přesně si pamatuji, že jsme se sešly tři, a to včetně cvičitelky Terezky. To mě ale neodradilo,ba naopak. Cvičení pilates se mi zalíbilo, protože jsem samozřejmě hned po první hodině zjistila, že to není žádná flákačka pro důchodce, ale pořádná dřina (i když Terezky babička to v té době zřejmě zvládala líp než já). Shodou okolností se přes prázdniny otevíralo i Pilates Studio, jehož jsem se stala pravidelným a vášnivým návštěvníkem. (Byly týdny, kdy jsem byla cvičit i 4x týdně). Individuální přístup ke klientům, příjemná atmosféra a sympatičtí „spolucvičenci“, to byl také důvod k tomu, že jsem na pilates začala docházet pravidelně. Hlavním důvodem ale samozřejmě bylo to, že bolest v zádech pomalu ustupovala, moje záda se začaly „uzdravovat“ a neurolog dokonce přestal strašit s operativním řešením mého problému. Po pravidelném docházení na hodiny pilates jsem začala pociťovat, že se mi tvoří i takové svaly, o kterých jsem dříve ani nevěděla, že existují. Celé mé tělo se zpevnilo a problémy se zády zcela vymizely. Pilates již s Terezkou (a nyní i jinými cvičitelkami) cvičím více než tři roky, s asi půlroční vynucenou pauzou, která byla způsobena rodinnými problémy, které jsem řešila. Nicméně i v té době mi cvičení pomáhalo se nezbláznit, akorát že jsem více cvičila sama doma a nedocházela do studia. V současné době jsem v šestém měsíci těhotenství. Na pilates sice chodím jen 2x týdně, ale cvičit se snažím poctivě, dle svých momentálních možností a schopností. Problémy se zády zatím nepociťuji, a to i pes riziko návratu obtíží s přibývající hmotností, které se v těhotenství nelze vyhnout. Doufám, že vydržím cvičit jak jen to půjde a hned po šestinedělí se do studia zase vrátím. Terezka a pilates mi pomohlo vyřešit zdravotní problémy a také jsem za dobu co docházím cvičit seznámila se spoustou příjemných a milých lidí, kteří cvičení pilates propadli stejně jako já!